AXA010A0X3
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
AXA010A0X3
Manufacture:
ABB Embedded Power
Package:
10-SIP Module
Datasheet:
AXA010A0X3
Description:
DC DC CONVERTER 0.8-5.5V 55W
Product Attribute
Type
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs
1
Series
Austin Lynx™
Voltage - Output 1
0.8 ~ 5.5V
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Voltage - Output 2
Packaging
Bulk
Voltage - Output 3
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Voltage - Input (Max)
14V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
10V
Mounting Type
Through Hole
Current - Output (Max)
10A
Power (Watts)
55W
Package / Case
10-SIP Module
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)