TJ0951530000G
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
TJ0951530000G
Manufacture:
Amphenol Anytek
Package:
Datasheet:
TJ0951530000G
Description:
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM
Product Attribute
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Dielectric Material
Thermoplastic
Type
Plug, Female Sockets
Voltage - IEC
300V
Number of Positions
9
Color
Green
Torque - Screw
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Positions Per Level
9
Pitch
0.200" (5.08mm)
Plug Wire Entry
180°
Contact Mating Finish
Tin
Series
TJ
Contact Material
Copper
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Levels
1
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.594" (15.09mm)
Wire Gauge or Range - mm²
Screw Size
M3
Termination Style
Screw
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Wire Strip Length
7-8mm
Current - UL
20A
Header Orientation
Voltage - UL
300V
Ingress Protection
Current - IEC
20A