TJ1111520000G
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
TJ1111520000G
Manufacture:
Amphenol Anytek
Package:
Datasheet:
TJ1111520000G
Description:
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM
Active
Wire Strip Length
6-7mm
Current - UL
10A
Header Orientation
Voltage - UL
300V
Ingress Protection
Current - IEC
10.5A
Contact Tail Length
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Dielectric Material
Thermoplastic
Type
Plug, Female Sockets
Voltage - IEC
300V
Number of Positions
11
Color
Green
Torque - Screw
Positions Per Level
11
Pitch
0.138" (3.50mm)
Plug Wire Entry
180°
Contact Mating Finish
Tin
Series
TJ
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Features
Mating Flange
Number of Levels
1
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.437" (11.10mm)
Wire Gauge or Range - mm²
1.5mm²