D15P13A6RX12LF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
D15P13A6RX12LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
D15P13A6RX12LF
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder Paste
Ingress Protection
Contact Form
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Type
Signal
Number of Positions
15
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish
Gold
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Color
Black
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Series
Delta D
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Board Guide, Grounding Indents, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)