D15P82C6GX00LF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
D15P82C6GX00LF
Datasheet:
D15P82C6GX00LF
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A PRESS
Product Attribute
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Features
Board Guide, Grounding Indents
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Packaging
Tray
Backset Spacing
0.256" (6.50mm)
Wire Gauge
Connector Style
D-Sub
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Press-Fit
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C