D15S82C6GL00LF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
D15S82C6GL00LF
Datasheet:
D15S82C6GL00LF
Description:
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A PRESS
Product Attribute
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Flange Feature
Housing/Shell (M3)
Features
Board Guide
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Packaging
Tray
Backset Spacing
0.256" (6.50mm)
Wire Gauge
Connector Style
D-Sub
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Press-Fit
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C