D37P91C4GL00LF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
D37P91C4GL00LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
D37P91C4GL00LF
Description:
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT PRESS
Packaging
Tray
Backset Spacing
Wire Gauge
Connector Style
D-Sub
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Press-Fit
Ingress Protection
Contact Form
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Signal
Number of Positions
37
Mounting Type
Through Hole
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish
Gold
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Color
Black
Flange Feature
Housing/Shell (M3)
Contact Finish Thickness
Flash
Series
Delta D
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Board Lock, Grounding Indents
Voltage Rating
300V