D37S23A4GX00LF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
D37S23A4GX00LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
D37S23A4GX00LF
Description:
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Packaging
Tray
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Wire Gauge
Connector Style
D-Sub
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Solder
Ingress Protection
Contact Form
Dielectric Material
Polyester
Contact Type
Signal
Number of Positions
37
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish
Gold
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Color
Black
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Finish Thickness
Flash
Series
Delta D
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Board Lock, Mounting Bracket
Voltage Rating
300V