A-TB350-TE05
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
A-TB350-TE05
Manufacture:
ASSMANN WSW Components
Package:
Datasheet:
A-TB350-TE05
Description:
TERM BLK 5POS SIDE ENT 3.5MM PCB
Series
A-TB350
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
10A
Dielectric Material
Thermoplastic
Voltage
125V
Positions Per Level
5
Features
Interlocking (Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Packaging
Bulk
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Wire Gauge
16-26 AWG
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Part Status
Active
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Screw Thread
M2
Mounting Type
Through Hole
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Color
Black
Number of Levels
1
Pitch
0.138" (3.50mm)