3540S-1-203L
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
3540S-1-203L
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
3540S-1-203L
Description:
POT 20K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
In Stock
119 pcs On sales
Product Attribute
Size - Body
Round - 0.875" Dia x 0.750" H (22.23mm x 19.05mm)
Resistance (Ohms)
20k
Actuator Type
Slotted
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount
Resistive Material
Wirewound
Power (Watts)
2W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Bushing Thread
3/8-32
Actuator Length
0.812" (20.63mm)
Taper
Linear
Adjustment Type
User Defined
Series
3540
Built in Switch
None
Rotation
Number of Gangs
1
Packaging
Tray
Number of Turns
10
Tolerance
±5%
Base Part Number
3540S
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.2497" (6.34mm)
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
3540S-1-203L Relevant information
SQUARE 60MM X 60MM SOLDERING SPO
3540 MC005
3540 MC005
CBL RIBN 10COND MULTI 100'
RELAY REED SPST 500MA 5V
RELAY REED SPST 500MA 5V