3590S-2-501L
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
3590S-2-501L
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
3590S-2-501L
Description:
POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
In Stock
108 pcs On sales
Product Attribute
Rotation
3600°
Number of Gangs
1
Packaging
Bulk
Number of Turns
10
Tolerance
±5%
Base Part Number
3590S
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.2497" (6.34mm)
Size - Body
Round - 0.875" Dia x 0.732" H (22.22mm x 18.59mm)
Resistance (Ohms)
500
Actuator Type
Slotted
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount
Resistive Material
Wirewound
Power (Watts)
2W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Bushing Thread
3/8-32
Actuator Length
0.812" (20.63mm)