3610S-1-103
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
3610S-1-103
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
3610S-1-103
Description:
POT 10K OHM 1.5W WIREWOUND LIN
In Stock
74 pcs On sales
Product Attribute
Taper
Linear
Adjustment Type
User Defined
Series
Knobpot® 3610
Built in Switch
None
Rotation
3600°
Number of Gangs
1
Packaging
Bulk
Number of Turns
10
Tolerance
±5%
Base Part Number
3610S
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.875" (22.23mm)
Size - Body
Round - 1.240" Dia x 1.380" H (31.50mm x 35.06mm)
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Knob
Termination Style
Solder Hook
Mounting Type
Panel Mount
Resistive Material
Wirewound
Power (Watts)
1.5W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Bushing Thread
Actuator Length
0.740" (18.80mm)