3851A-282-103BL
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
3851A-282-103BL
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
3851A-282-103BL
Description:
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
In Stock
522 pcs On sales
Packaging
Tray
Number of Turns
1
Tolerance
±20%
Base Part Number
3851A
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Size - Body
Round - 0.750" Dia x 0.250" H (19.05mm x 6.35mm)
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount
Resistive Material
Conductive Plastic
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Bushing Thread
3/8-32
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Taper
Linear
Adjustment Type
User Defined
Series
3851
Built in Switch
None
Rotation
280°
Number of Gangs
1
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
3851A-282-103BL Relevant information
LED STRIP WITH 32 LED/M - WHITE
CIRC BD SHPR 15-1/2X12-1/2X2-1/2
CIRCUIT BD SHPR 16X12-1/4X3-1/2
FUSE BRD MNT 1A 125VAC RADIAL
FUSE BRD MNT 1A 125VAC RADIAL
FUSE BRD MNT 1.25A 125VAC RADIAL