3852A-282-252AL
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
3852A-282-252AL
Datasheet:
3852A-282-252AL
Description:
POT 2.5K OHM 2W CERMET LINEAR
In Stock
275 pcs On sales
Series
3852
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Base Part Number
3852A
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Size - Body
Round - 0.750" Dia x 0.250" H (19.05mm x 6.35mm)
Resistance (Ohms)
2.5k
Resistive Material
Cermet
Power (Watts)
2W
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Bushing Thread
3/8-32
Actuator Length
0.875" (22.23mm)