3862C-282-103AL
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
3862C-282-103AL
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
3862C-282-103AL
Description:
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
In Stock
119 pcs On sales
Product Attribute
Tolerance
±10%
Base Part Number
3862C
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Size - Body
Round - 0.500" Dia x 0.453" H (12.70mm x 11.51mm)
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount
Resistive Material
Cermet
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Bushing Thread
1/4-32
Actuator Length
0.875" (22.23mm)