6630S0D-C28-A103
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
6630S0D-C28-A103
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
6630S0D-C28-A103
Description:
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
In Stock
136 pcs On sales
Product Attribute
Taper
Linear
Adjustment Type
User Defined
Series
6630
Built in Switch
None
Rotation
Continuous
Number of Gangs
1
Packaging
Bulk
Number of Turns
1
Tolerance
±15%
Base Part Number
6630S0D
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Size - Body
Round - 0.875" Dia x 0.383" H (22.23mm x 9.73mm)
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Flatted
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount
Resistive Material
Conductive Plastic
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Bushing Thread
3/8-32
Actuator Length
0.875" (22.23mm)