6630S0D-C28-A502
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
6630S0D-C28-A502
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
6630S0D-C28-A502
Description:
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR
In Stock
268 pcs On sales
Product Attribute
Rotation
Continuous
Number of Gangs
1
Packaging
Bulk
Number of Turns
1
Tolerance
±15%
Base Part Number
6630S0D
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Size - Body
Round - 0.875" Dia x 0.383" H (22.23mm x 9.73mm)
Resistance (Ohms)
5k
Actuator Type
Flatted
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount
Resistive Material
Conductive Plastic
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Bushing Thread
3/8-32
Actuator Length
0.875" (22.23mm)