6637S-1-103
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
6637S-1-103
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
6637S-1-103
Description:
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
In Stock
207 pcs On sales
Product Attribute
Actuator Type
Slotted
Termination Style
Solder Turret
Mounting Type
Panel Mount
Resistive Material
Conductive Plastic
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Bushing Thread
3/8-32
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Taper
Linear
Adjustment Type
User Defined
Series
6637
Built in Switch
None
Rotation
Continuous
Number of Gangs
1
Packaging
Tray
Number of Turns
1
Tolerance
±10%
Base Part Number
6637S
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.1248" (3.17mm)
Size - Body
Round - 0.875" Dia x 0.443" H (22.23mm x 11.25mm)
Resistance (Ohms)
10k
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
6637S-1-103 Relevant information
CONN HOUSING 10POS 2.54MM DUAL
CONN HOUSING 14POS 2.54MM DUAL
CONN HOUSING 16POS 2.54MM DUAL
CONN HOUSING 10POS 2.54MM DUAL
66373-110LF
66373-110LF
CONN HOUSING 10POS 2.54MM DUAL
CONN HOUSING 16POS 2.54MM DUAL