91R1A-R22-B15L
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
91R1A-R22-B15L
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
91R1A-R22-B15L
Description:
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
In Stock
159 pcs On sales
Product Attribute
Actuator Length
0.866" (22.00mm)
Taper
Linear
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
91
Built in Switch
None
Rotation
300°
Number of Gangs
1
Packaging
Bulk
Number of Turns
1
Tolerance
±20%
Base Part Number
91R1A
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Size - Body
Rectangular - 0.687" x 0.625" Face x 0.687" H (17.45mm x 15.88mm x 17.45mm)
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Termination Style
PC Pins
Mounting Type
Panel Mount
Resistive Material
Conductive Plastic
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C