93R1A-R22-A15L
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
93R1A-R22-A15L
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
93R1A-R22-A15L
Description:
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR
In Stock
216 pcs On sales
Product Attribute
Size - Body
Rectangular - 0.687" x 0.625" Face x 0.687" H (17.45mm x 15.88mm x 17.45mm)
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Termination Style
PC Pins
Mounting Type
Panel Mount
Resistive Material
Cermet
Power (Watts)
2W
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Bushing Thread
M10 x 0.75
Actuator Length
0.866" (22.00mm)
Taper
Linear
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
93
Built in Switch
None
Rotation
300°
Number of Gangs
1
Packaging
Bulk
Number of Turns
1
Tolerance
±10%
Base Part Number
93R1A
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)