PCW1J-B24-KAB102L
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
PCW1J-B24-KAB102L
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
PCW1J-B24-KAB102L
Description:
POT 1K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
In Stock
236 pcs On sales
Packaging
Tray
Number of Turns
1
Tolerance
±20%
Base Part Number
PCW1J
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Size - Body
Rectangular - 0.920" x 0.874" Face x 0.327" H (23.37mm x 22.20mm x 8.31mm)
Resistance (Ohms)
1k
Actuator Type
Slotted
Termination Style
PC Pins
Mounting Type
Panel Mount
Resistive Material
Conductive Plastic
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Bushing Thread
M9 x 0.75
Actuator Length
0.750" (19.05mm)