PCW1J-C24-BEB253L
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
PCW1J-C24-BEB253L
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
PCW1J-C24-BEB253L
Description:
POT 25K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
In Stock
122 pcs On sales
Product Attribute
Actuator Type
Flatted
Termination Style
PC Pins
Mounting Type
Panel Mount
Resistive Material
Conductive Plastic
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Bushing Thread
M9 x 0.75
Actuator Length
0.750" (19.05mm)
Taper
Linear
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
PC-Slimline
Built in Switch
None
Rotation
300°
Number of Gangs
1
Packaging
Tray
Number of Turns
1
Tolerance
±20%
Base Part Number
PCW1J
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Size - Body
Rectangular - 0.920" x 0.874" Face x 0.327" H (23.37mm x 22.20mm x 8.31mm)