PDA241-SRT02-504A2
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
PDA241-SRT02-504A2
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
PDA241-SRT02-504A2
Description:
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG
In Stock
686 pcs On sales
Packaging
Bulk
Number of Turns
1
Tolerance
±15%
Base Part Number
PDA241
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Size - Body
Round - 0.953" Dia x 0.504" H (24.20mm x 12.80mm)
Resistance (Ohms)
500k
Actuator Type
Round
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount
Resistive Material
Carbon
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
Bushing Thread
3/8-32
Actuator Length
0.748" (19.00mm)