PDB241-GTR03-504A2
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
PDB241-GTR03-504A2
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
PDB241-GTR03-504A2
Description:
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG
In Stock
369 pcs On sales
Product Attribute
Tolerance
±20%
Base Part Number
PDB241
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Size - Body
Round - 0.945" Dia x 0.453" H (24.00mm x 11.50mm)
Resistance (Ohms)
500k
Actuator Type
Knurled and Slotted
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount
Resistive Material
Carbon
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
Bushing Thread
3/8-32
Actuator Length
1.083" (27.50mm)