SMLJ160CA
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
SMLJ160CA
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMLJ160CA
Description:
TVS DIODE 160V 259V SMC
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.6A
Package / Case
DO-214AB, SMC
Base Part Number
SMLJ16
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
Series
SMLJ
Supplier Device Package
SMC (DO-214AB)
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V