SMLJ170A
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
SMLJ170A
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMLJ170A
Description:
TVS DIODE 170V 275V SMC
Product Attribute
Base Part Number
SMLJ17
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
SMC (DO-214AB)
Series
SMLJ
Unidirectional Channels
1
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11A