SMLJ26A-Q
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
SMLJ26A-Q
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMLJ26A-Q
Description:
TVS DIODE 26V 42.1V SMC
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71.2A
Package / Case
DO-214AB, SMC
Base Part Number
SMLJ26
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
SMC (DO-214AB)
Series
Automotive, AEC-Q101, SMLJ
Unidirectional Channels
1
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Applications
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V