RTAP4EW10W25NS
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
RTAP4EW10W25NS
Manufacture:
C&K
Package:
Datasheet:
RTAP4EW10W25NS
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 60V
Series
RTA
Circuit per Deck
BCD with Complement
Features
Contact Material
Brass
Index Stops
Continuous
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Depth Behind Panel
12.60mm
Actuator Type
Round (6mm Dia), Slotted
Number of Positions
10
Mounting Type
Through Hole
Voltage Rating - AC
60V
Angle of Throw
36°
Voltage Rating - DC
60V
Contact Finish
Silver
Current Rating (Amps)
150mA (AC/DC)
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions
Actuator Length
25.00mm