3SMC26CA TR13
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
3SMC26CA TR13
Manufacture:
Central Semiconductor Corp
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
3SMC26CA TR13
Description:
TVS DIODE 26V 42.1V SMC
Product Attribute
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
SMC
Series
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71.2A