CD42FD273JO3F
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
CD42FD273JO3F
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CD42FD273JO3F
Description:
CAP MICA 0.027UF 5% 500V RADIAL
Product Attribute
Capacitance
0.027µF
Part Status
Active
Lead Spacing
1.063" (27.00mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
1.429" L x 0.331" W (36.30mm x 8.40mm)
Dielectric Material
Mica
Series
CD42
Height - Seated (Max)
0.882" (22.40mm)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%