CD5FY241GO3F
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
CD5FY241GO3F
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CD5FY241GO3F
Description:
CAP MICA 240PF 2% 50V RADIAL
Product Attribute
Voltage - Rated
50V
Size / Dimension
0.272" L x 0.161" W (6.90mm x 4.10mm)
Dielectric Material
Mica
Series
CD5
Height - Seated (Max)
0.220" (5.60mm)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±2%
Capacitance
240pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.118" (3.00mm)