CDV16FF302JO3
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
CDV16FF302JO3
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CDV16FF302JO3
Description:
CAP MICA 3000PF 5% 1KV RADIAL
Product Attribute
Dielectric Material
Mica
Series
CDV16
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)
Features
RF, High Q, Low Loss
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Capacitance
3000pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.234" (5.94mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
1kV
Size / Dimension
0.469" L x 0.252" W (11.90mm x 6.40mm)