CMR06F242FODR
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
CMR06F242FODR
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
CMR06F242FODR
Description:
CAP MICA 2400PF 500V RADIAL
Product Attribute
Capacitance
2400pF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.350" (8.90mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.669" L x 0.260" W (17.00mm x 6.60mm)
Dielectric Material
Mica
Series
CMR
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
General Purpose
Packaging
Bulk
Tolerance
±1%