MBRD20150CT-13
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
MBRD20150CT-13
Manufacture:
Diodes Incorporated
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
MBRD20150CT-13
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 10A TO252
Product Attribute
Package / Case
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
TO-252, (D-Pak)
Current - Reverse Leakage @ Vr
50µA @ 150V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10A
Series
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A