SBR40U300CTB-13
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
SBR40U300CTB-13
Manufacture:
Diodes Incorporated
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SBR40U300CTB-13
Description:
DIODE ARRAY SBR 300V 20A D2PAK
Product Attribute
Reverse Recovery Time (trr)
50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100µA @ 300V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300V
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Series
SBR®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920mV @ 20A
Packaging
Digi-Reel®
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Diode Type
Super Barrier
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
TO-263AB (D²PAK)
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
SBR40U300CTB-13 Relevant information
SBR4
SBR4
BRIDGE RECT 1PHASE 400V 1.5A