SBRT15U50SP5-7
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
SBRT15U50SP5-7
Manufacture:
Diodes Incorporated
Package:
PowerDI™ 5
Datasheet:
SBRT15U50SP5-7
Description:
DIODE SBR 50V 15A POWERDI5
Product Attribute
Diode Type
Super Barrier
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
PowerDI™ 5
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
Current - Reverse Leakage @ Vr
500µA @ 50V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50V
Current - Average Rectified (Io)
15A
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Series
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470mV @ 15A