B72214S2301K101
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
B72214S2301K101
Manufacture:
EPCOS (TDK)
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
B72214S2301K101
Description:
VARISTOR 470V 6KA DISC 14MM
Product Attribute
Current - Surge
6kA
Maximum AC Volts
300V
Maximum DC Volts
385V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
517V
Energy
125J
Varistor Voltage (Min)
423V
Series
AdvanceD Thermofuse
Varistor Voltage (Typ)
470V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
400pF @ 1kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 14mm