B72225T4141K101
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
B72225T4141K101
Manufacture:
EPCOS (TDK)
Package:
Radial, Box - 3 Lead
Datasheet:
B72225T4141K101
Description:
VARISTOR 220V 20KA RADIAL BOX
Product Attribute
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Energy
195J
Varistor Voltage (Max)
242V
Series
AdvanceD Thermofuse
Varistor Voltage (Min)
198V
Features
Thermally Protected
Varistor Voltage (Typ)
220V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1860pF @ 1kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Box - 3 Lead
Current - Surge
20kA
Maximum AC Volts
140V
Maximum DC Volts
180V