FR20AR02
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
FR20AR02
Manufacture:
GeneSiC Semiconductor
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
FR20AR02
Description:
DIODE GEN PURP REV 50V 20A DO5
Product Attribute
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50V
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io)
20A
Series
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1V @ 20A
Diode Type
Standard, Reverse Polarity
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
DO-5
Reverse Recovery Time (trr)
200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
25µA @ 50V
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
FR20AR02 Relevant information
FR201-AP
FR201-AP
DIODE GPP GAST 2A DO-15
FR201-TP
FR201-TP
DIODE GPP GAST 2A DO-15
FR201G A0G
FR201G A0G
DIODE GEN PURP 50V 2A DO204AC
FR201G B0G
FR201G B0G
DIODE GEN PURP 50V 2A DO204AC
FR201G R0
FR201G R0
Rectifiers 2A, 50V, G.P. FAST REC. PLASTIC RECTIFIER
FR201G R0G
FR201G R0G
DIODE GEN PURP 50V 2A DO204AC