FR85JR02
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
FR85JR02
Manufacture:
GeneSiC Semiconductor
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
FR85JR02
Description:
DIODE GEN PURP REV 600V 85A DO5
In Stock
28 pcs On sales
Product Attribute
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
DO-5
Reverse Recovery Time (trr)
250ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
25µA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io)
85A
Series
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4V @ 85A