56SP30-01-4-03N
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
56SP30-01-4-03N
Manufacture:
Grayhill, Inc.
Package:
Datasheet:
56SP30-01-4-03N
Description:
SWITCH ROTARY 3POS 200MA 115V
Product Attribute
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions
Actuator Length
9.53mm
Number of Poles per Deck
4
Number of Decks
1
Operating Force
2.520 ~ 6.481gfm
Series
56
Circuit per Deck
4P3T
Features
Shaft and Panel Sealed
Contact Material
Brass
Index Stops
Fixed
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Depth Behind Panel
9.58mm
Actuator Type
Flatted (3.17mm Dia)
Number of Positions
3
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating - AC
115V
Angle of Throw
30°
Voltage Rating - DC
30V
Contact Finish
Silver
Current Rating (Amps)
200mA (AC/DC)