392JB100K
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
392JB100K
Manufacture:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package:
Datasheet:
392JB100K
Description:
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
In Stock
314 pcs On sales
Product Attribute
Actuator Type
Slotted
Resistive Material
Conductive Plastic
Mounting Type
Panel Mount
Temperature Coefficient
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Bushing Thread
1/4-32
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Taper
Linear
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
392
Built in Switch
None
Rotation
295°
Number of Gangs
1
Packaging
Bulk
Number of Turns
1
Tolerance
±10%
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Part Status
Not For New Designs
Resistance (Ohms)
100k
Size - Body
Round - 0.510" Dia x 0.469" L (12.95mm x 11.91mm)