590SX1N56S103SP
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
590SX1N56S103SP
Manufacture:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package:
Datasheet:
590SX1N56S103SP
Description:
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
In Stock
693 pcs On sales
Product Attribute
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Taper
Linear
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
590SX
Built in Switch
None
Rotation
295°
Number of Gangs
1
Packaging
Bulk
Number of Turns
1
Tolerance
±10%
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Part Status
Not For New Designs
Resistance (Ohms)
10k
Size - Body
Square - 0.525" x 0.500" Face x 0.525" H (13.33mm x 12.70mm x 13.33mm)
Termination Style
PC Pins
Actuator Type
Slotted
Resistive Material
Conductive Plastic
Mounting Type
Panel Mount
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Power (Watts)
0.5W, 1/2W