M551B208M015AH
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
M551B208M015AH
Manufacture:
KEMET
Package:
M55 Module
Datasheet:
M551B208M015AH
Description:
CAP TANT POLY 2000UF 15V CHA MNT
Packaging
Bulk
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100kHz
Capacitance
2000µF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.453" (11.50mm)
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
M55 Module
Voltage - Rated
15V
Type
Hermetically Sealed
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Series
M55
Size / Dimension
1.906" L x 1.110" W (48.40mm x 28.20mm)
Ratings
Height - Seated (Max)
0.445" (11.30mm)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C