T550B107K060TH4252
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
T550B107K060TH4252
Manufacture:
KEMET
Package:
Axial
Datasheet:
T550B107K060TH4252
Description:
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL
Packaging
Tray
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Capacitance
100µF
Part Status
Active
Lead Spacing
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial
Voltage - Rated
60V
Type
Hermetically Sealed
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
T550
Size / Dimension
0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)
Ratings
Height - Seated (Max)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C