T550B406M030AT4251
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
T550B406M030AT4251
Manufacture:
KEMET
Package:
Axial
Datasheet:
T550B406M030AT4251
Description:
CAP TANT POLY 40UF 30V AXIAL
Product Attribute
Package / Case
Axial
Voltage - Rated
30V
Type
Hermetically Sealed
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Series
T550
Size / Dimension
0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
Ratings
Height - Seated (Max)
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)
Capacitance
40µF