FGG.1B.310.CLAD72
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
FGG.1B.310.CLAD72
Manufacture:
LEMO
Package:
Datasheet:
FGG.1B.310.CLAD72
Description:
CONN PLUG MALE 10POS SOLDER CUP
Product Attribute
Shielding
Shielded
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Orientation
G
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Shell Finish
Chrome
Number of Positions
10
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Shell Size - Insert
310
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
2.5A
Color
Silver
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C