PCA.0S.116.CLLC37
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
PCA.0S.116.CLLC37
Manufacture:
LEMO
Package:
Datasheet:
PCA.0S.116.CLLC37
Description:
CONN RCPT FMALE 1POS SOLDER CUP
Product Attribute
Features
Backshell
Shell Material
Brass
Backshell Material, Plating
Brass, Chrome
Packaging
Bulk
Voltage Rating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Shielded
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Bronze
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Shell Finish
Chrome
Number of Positions
1
Cable Opening
0.126" ~ 0.146" (3.20mm ~ 3.70mm)
Shell Size - Insert
116
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
12A
Color
Silver
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C