PCA.0S.302.CLLC17
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
PCA.0S.302.CLLC17
Datasheet:
PCA.0S.302.CLLC17
Description:
CONN CIRC RCPT 2POS SOLDER CUP
Product Attribute
Connector Type
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
0S
Fastening Type
Push-Pull
Contact Finish - Mating
Gold
Features
Backshell
Shell Material
Brass
Backshell Material, Plating
Brass, Chrome
Packaging
Bulk
Voltage Rating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Material
Brass, Bronze
Number of Positions
2
Cable Opening
0.051" ~ 0.067" (1.30mm ~ 1.70mm)
Shell Size - Insert
302
Current Rating (Amps)
10A