PCA.1S.302.CLLC37
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
PCA.1S.302.CLLC37
Datasheet:
PCA.1S.302.CLLC37
Description:
CONN CIRC RCPT 2POS SOLDER CUP
Product Attribute
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
1S
Fastening Type
Push-Pull
Contact Finish - Mating
Gold
Features
Backshell
Shell Material
Brass
Backshell Material, Plating
Brass, Chrome
Packaging
Bulk
Voltage Rating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Shielded
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Number of Positions
2
Cable Opening
0.126" ~ 0.146" (3.20mm ~ 3.70mm)
Shell Size - Insert
302
Current Rating (Amps)
15A